Koronavirüs saçların dökülmesine neden oluyor mu? Bu soru Hollywood yıldızı Alyssa Milano’nun koronavirüs tedavisinin ardından saçlarının döküldüğünü açıklamasıyla gündeme geldi. Yapılan bilimsel çalışmalar da koronavirüs sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra neredeyse 4 hastanın birinde saç dökülmesi yaşandığını ortaya koyuyor.

Saçlarım dökülüyor koronavirüs mü oldum?

Saçlar, bir döngü halinde doğup büyümekte, istirahatte bekledikten sonra vücuttan dökülerek atılmaktadır. Saçlar da bu canlılık döngüsü yaşam boyunca devam etmektedir. Günde 70-100 saç kılının kaybedilmesi sonrası yeniden saçlar üretilmektedir. Eğer günlük saç kaybı 100’den fazla olursa, süreç onarılmazsa ve devamlı bir hal alırsa 6. aydan sonra kronikleşebilmekte ve saçlarda seyrelmeyle birlikte hacim kaybı gözlenmektedir.

Korona enfeksiyonunu geçirenlerde hastalık sonrası saçlarda dökülme görülmektedir, ancak saçların dökülmesi koronavirüs belirtileri arasında sayılmamaktadır. Bu nedenle saçı dökülen hastaların korona hastası mıyım diye endişe duymasını gerektirecek bir kanıt bulunmamaktadır. Yani saçları yoğun şekilde dökülen, ancak ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri olmayan kişilerin koronavirüs testi yaptırmasına gerek yoktur.

Stres ve ilaçlar etkileyebiliyor

Vücudun maruz kaldığı her türlü stres, enfeksiyon, travma, ateşli hastalıklar, yoğun kilo kaybıyla giden diyetler, bazı ilaçlar, doğum sonrası hormonal değişiklikler, tiroid hastalıkları, demir, çinko ve biyotin eksikliği gibi beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan faktörler saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu faktörlerin etkisiyle dinlenme döneminde olan saçlar 2-4 ay sonrasında dökülerek vücuttan atılabilmektedir. Korona enfeksiyonu sürecinde yaşanan yoğun stres, yüksek ateş ve ilaçların muhtemel yan etkilerinin de katkısıyla enfeksiyondan 2-4 ay sonra saç dökülmesi görülebilmektedir.

Koronavirüse bağlı görülen tek saç sorunu ise yaygın dökülme değildir.

 • Alopesi areata (saç kıran)
 • Saçlarda gri renk değişikliği
 • Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi)’nde de artışlar bildirilmektedir.

Koronavirüsün saçlar üzerindeki etkisiyle ilgili yakın zamanda Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışma hastalık sonrası geç dönemde nefes darlığı, öksürük, halsizlik, koku almama gibi belirtilerin yanı sıra hastaların %24,1’ inde yaklaşık 56. günde saç dökülmesinin başladığı saç dökülmesi süresinin ortalama 76 gün olduğunu ortaya koymaktadır.

Eyvah kel mi kalacağım?

Koronavirüs tedavisi sonrası görülen saç dökülmesi durumu genellikle geçicidir. Koronavirüs ve enfeksiyonlardan sonra gelişen akut dökülmelerin genellikle geçici olması ve normale dönmesi beklenmektedir. Dinlenme dönemine geçen saçların yerini kişinin genel durumu iyiyse, beslenmesi yeterliyse, stresle baş edebiliyorsa genellikle yeni, normal büyüyen saçlar almaktadır. Akut dökülmeler ile kellik beklenmemektedir. Bu dönemde saç büyümesi ortalama 4 ayda olduğu için büyüme yavaş yavaş olacak ve hasta bir süre saçlarını ince, dolgunluğunu ve hacmini kaybetmiş olarak hissedecektir. Genellikle süreç ortalama 4 ay sonra normale dönmektedir.

Koronavirüs sonrası saçların yenilenmesi için bunları tüketin

Korona enfeksiyonu herkes için önemli bir stres kaynağıdır. Hastalığı özellikle ağır geçirenlerde ne yazık ki psikolojik stres, anksiyete, depresyon gibi ruhsal problemler bir süre daha devam etmektedir. Bu stresin devam etmesi özellikle saç dökülmesi de olan kişilerde iyileşmenin yavaş olmasına neden olabilir. Bu nedenle psikolojik stresi çok yoğun olan ve stresle baş etmekte zorlanan kişiler psikolojik destek almaları önerilmektedir.

Beslenme saç gelişiminde oldukça önemlidir. Kıl folikülleri protein ve demirden zengin ortamda daha hızlı büyüme imkanı bulabilirler. Ayrıca biyotin, çinko, D vitamini de saçı besleyen diğer vitaminlerdendir. Bu amaçla özellikle proteinden zengin;

 • Yumurta
 • Somon ve deniz mahsülleri
 • Avakado
 • Ispanak
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Badem
 • Yoğurt
 • Meyve ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenen kişilerde bu besinler genellikle yeterlidir. Ancak saç dökülmesinin hızlı olduğu kişilerde demir, biyotin, çinko, panttenik asit, omega-3 yağ asiti, demir gibi vitamin ve minerallerden zengin doktorun tavsiye edeceği özel takviye ürünler de kullanılabilmektedir.