Saç dökülmesi, erkek ve kadınlarda oldukça sık görülen, saç kaybı ile giden ve saç yoğunluğunda seyrelme, kellik gibi durumlarla sonuçlanabilen bir durumdur. Her saç telinin bir ömrü olup gelişimini tamamladıktan sonra dökülür. Her iki cinsiyette de günde 100 tele kadar olan dökülmeler normal karşılanır. Normal dışı dökülmeler ise belirli bir alanda yoğunlaşan veya 100 teli aşan dökülmelerdir.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi), erkeklik hormonlarına bağlı ve sıklıkla genetiktir. Ailede de benzer dökülme ve kellik öyküsü sıklıkla mevcuttur. Hormonlara bağlı olduğu için ergenlik sonrası ortaya çıkar. Dökülmenin belli bir paterni mevcuttur, seyrelme tepeden ve ön-kenarlardan başlar.  Bu tip dökülme genetik olduğu için engellenemez ancak yavaşlatılabilir. Saç dökülmesi tedavisi Dermatologlar tarafından yapılır. Tedavide uygulanabilecek bir çok seçenek vardır. Kişiye özel muayene ile en uygun tedavi bulunur.

Tedavi seçenekleri arasında minoxidil ve finasterid, demir ve vitamin eksikliklerini yerine koyma, altta yatan hastalığa yönelik tedavi, PRP, mezoterapi, dermapen ve saç ekimi gibi yöntemler yer alır.