Saç dökülmesi, erkek ve kadınlarda oldukça sık görülen, saç kaybı ile giden ve saç yoğunluğunda seyrelme, kellik gibi durumlarla sonuçlanabilen bir durumdur.

Her saç telinin bir ömrü olup gelişimini tamamladıktan sonra dökülür. Her iki cinsiyette de günde 100 tele kadar olan dökülmeler normal karşılanır. Normal dışı dökülmeler ise belirli bir alanda yoğunlaşan veya 100 teli aşan dökülmelerdir. Tepkisel saç dökülmesi (telogen effluvium) stres, enfeksiyonlar, ilaçlar ve cerrahi operasyonlar gibi durumlardan sonra görülen ani başlangıçlı yaygın dökülmedir. Erkek tipi dökülmeden en önemli farkı kısa sürede yoğun saç kaybı ve bu kaybın tüm saçlı deriden olmasıdır. Demir ve vitamin eksiklikleri de neden olabilmektedir. Bu dökülmede tam açılma ve kellik beklenmemektedir. Stres faktörü ortadan kalktıktan sonra dökülen saçların tekrar çıkması beklenmektedir. Saç dökülmesi tedavisi Dermatologlar tarafından yapılır. Tedavide uygulanabilecek bir çok seçenek vardır. Kişiye özel muayene ile en uygun tedavi bulunur.

Tedavi seçenekleri arasında minoxidil ve finasterid, demir ve vitamin eksikliklerini yerine koyma, altta yatan hastalığa yönelik tedavi, PRP, mezoterapi, dermapen ve saç ekimi gibi yöntemler yer alır.