Plateletten Zengin Plazma (PRP)

Plateletten zengin plazma (PRP), diğer adıyla trombositten zengin plazma, kana göre 3-7 kat daha fazla trombosit konsantrasyonun artırılması esasına dayanan bir kozmetik işlemdir. Trombositler (kan pulcukları) hücrelerin farklılaşması, çoğalması ve yenilenmesinde gerekli olan büyüme faktörlerini yoğun biçimde içermektedir (PDGF, TGF, VEGF, EGF, FGF, IGF-F) Ayrıca antiinflamatuvar özellikte çok sayıda madde salgılatmakta (IL1, 4,10,13,IFN) ve doku hasarı ve yara iyileşmesinde de etkilidir.

Derideki kolajeni aktive eder. Deri yaşlanmasında ve kırışıklıklarda etkili olur. Saç dökülmesi, iz ve yaşlanma tedavisinde kullanılır. Hem erkek hem de kadınlarda saç dökülmesinde uygulanan en iyi tolere edilen ve en etkili tedavilerden biridir Yapılan çok sayıda yayında etkinliği kanıtlanmış görünmektedir. Uygulama aralıkları ortalama 2-4 haftadır, seans sayısına göre tedavi 4-8 ay sürmektedir. Topikal minoksidil ve topikal-ağızdan alınan diğer tedavilerden fayda görmeyenlerde oldukça iyi bir seçenektir. PRP ile kombinasyonda en başarılı uygulama minoksidil ile birlikte kullanılmasıdır. PRP ve topikal minoksidil birbirlerinin etkisini artırmakta, çok sayıda büyüme faktörlerinin salınımıma daha fazla yeniden damarlanmaya ve kanlanmaya neden olmakta, kıl foliküllerine daha fazla oksijen ve vitamin ulaşmakta.

PRP ve dermapen (mikroiğneleme) kombinasyonunda tedavinin etkisi artmaktadır. Dermapende mikroiğnelerle deride kanallar aşılmakta, kolajen oluşumu, derinin kanlanması ve bu alanlarda büyüme faktörlerinin salınımı artmaktadır.

Yapılan çalışmalarda yüksek etkili, yan etkisi az ve tedavi bırakıldıktan sonra tekrarlama oranı düşük olarak bildirilmektedir.

Çalışmalarda %84 androgenetik alopeside hastaların %84’ünde olumlu etkileri, gösterilmiş, %50’sinde belirgin saç yoğunluğu ve sayısında artış, %34’ünde saç çıkışında gözle görülür artış saptanmış.

Tedavi başarısında uygulama yöntemi, tekniği, seans sayısı ve aralıkları etkili olmaktadır.

Güvenli koşullarda, etkisi kanıtlanmış yöntemle yapılması gerekmektedir.

Uygulama tekniğine göre elde edilen büyüme faktörü sayısı değişmekte bu da sonuçları etkilemektedir.